Boże Narodzenie na Sardynii. Portawy, tradycje i zwyczaje

Boże Narodzenie na Sardynii

Boże Narodzenie na Sardynii spędza się w gronie rodzinnym, wśród przyjaciół i znajomych. Jest to czas, gdy wielu Sardyńczyków mieszkających na co dzień w odległych zakątkach świata, wraca na święta do domu. W mojej sardyńskiej rodzinie wszyscy spotykamy się na wigilijnej kolacji, przy cieple kominka. Przy zapachu oliwnego drzewa, pieczonego prosiaka i mirto rozpoczynamy przygotowania do wieczerzy.

Boże Narodzenie na Sardynii

Świąteczne potrawy

Najpierw na stole pojawiają się tradycyjne regionalne przystawki z oliwek, cardi (łodyga ostu, najczęściej podawana w oleju jako przystawka), karczochy, wędliny i oczywiście rożnego rodzaju sery. Pierwszym daniem są ravioli z ricottą z mleka owiec z sosem pomidorowym, ale mogą to być również culurgionis albo gnocchi alla campidanese z sosem pomidorowym, świeżą kiełbasą i dodatkiem szafranu. Wszystko zależy w jakiej części Sardynii jesteśmy i jakie są kulinarne tradycje rodzinne.

Punktem kulminacyjnym jest chwila, gdy na stole pojawia się najważniejsze danie, prosiak z rusztu w mirto lub jagnięcina z pieczonymi ziemniakami i cordula zwana także treccia. Jest to warkocz zrobiony z podrobów jagnięciny pieczony na ruszcie. Wino cannonau jest najlepszym dodatkiem.

Deser i coś jeszcze

Na deser nie może oczywiście zabraknąć kasztanów przygotowanych na specjalnej patelni w kominku, a także orzechów, migdałów, cytrusów z naszego ogrodu i oczywiście najbardziej znanych włoskich babek, panettone lub pandoro. Po tak obfitym posiłku, na trawienie wskazane jest wypicie kieliszka mirto, limoncello lub filu’e ferru.

A prezenty?

Dzieci czekają z utęsknieniem na Św. Mikołaja, który przychodzi po kolacji i przynosi prezenty, a dorośli w tym czasie grają w tombola albo inne gry towarzyskie. O północy cała rodzina idzie na pasterkę, tzw. Sa Miss’e Puddu (msza koguta czyli pierwsza msza po urodzeniu Chrystusa).

 

Wyjątkowe tradycje

Boże Narodzenie na Sardynii jest bogate w tradycyjne obrzędy i rytuały, np. w miasteczku Paulilatino można wziąć udział w mszy odprawianej w języku sardyńskim, w Alghero w katedrze Santa Maria odprawiane są obrzędy liturgiczne w tradycji katalońskiej, w tym „Canto di Sibilla”, uznany przez UNESCO dziedzictwem wartości niematerialnych ludzkości.

W niektórych miejscach na wyspie organizowane są też żywe szopki, a 24 grudnia na ulicach miasteczek odbywają się przedstawienia – narodziny Jezusa wraz z towarzyszącymi scenami z życia w ówczesnej epoce. Na całej Sardynii mają również miejsce różnego rodzaju wydarzenia, które skupiają fanów produktów rolno-spożywczych i rękodzieła. Można zobaczyć na żywo, jak robione są tradycyjne produkty, chleb, sery, kosze…i launeddas – instrument muzyczny typowy dla Sardynii.

Boże Narodzenie na Sardynii

 

Boże Narodzenie na wyspie to również rożnego rodzaje targi, wystawy, imprezy, pokazy i koncerty, które trwają aż do 6 stycznia. Warto przyjechać na Sardynię na święta, atmosfera jest wyjątkowa.

Bonas pascas de Nadale e bonas festas! Szczęśliwej wigilii i szczęśliwych świąt!

Podobał Ci się artykuł? Podaj go dale! A nam daj znać o tym w komentarzu.

opracowanie: Dagmara GórskaAssociazione Culturale Polacco Sarda

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *