Długowieczność Sardyńczyków. W czym tkwi jej sekret?

Czy jest długowieczność? Na Sardynii poznasz jej sekret. O tym, że na wyspie jest ukryty sekret długowieczności, naukowcy informują od lat. W tym roku dołączył do tego głosu również dom mody Chanel, który stworzył nowe serum odmładzające właśnie na bazie sardyńskich oliwek.

 

Długowieczność według maison Chanel

Idealna reklama nowego produktu francuskiego domu mody hipnotyzuje, ale wcale nie za sprawą niewielkiej buteleczki z magicznym eliksirem, który obiecuje przynieść natychmiastowe efekty. Bohaterką filmiku jest niezaprzeczalnie Sardynia i jej nieokiełznana przyroda: kryształowa tafla wody, tajemnicze góry i skąpane w gorącym słońcu dzikie krajobrazy wyspy. „Ktoś nazwał to tajemnicą” – mówi reklama, odnosząc się być może także do receptury nowego serum – „ale tak naprawdę, to jest życie”. Takimi słowami kończy się filmik promocyjny, przenoszący odbiorcę znów na Sardynię, i równocześnie podkreślający niezaprzeczalne walory życia na wyspie. Długowieczność intryguje?

 

Jak poznać ten sekret?

Po prostu trzeba pojechać na Sardynię i chociaż na moment zanurzyć się w jej autentyczną atmosferę. Trzeba też zapomnieć na kilka chwil o tym, czego oczekiwało się od wyspy i dać się ponieść magii sardyńskiego klimatu. Sardynia oczarowuje (a może też w pewien sposób zaczarowuje) każdego, kto chociaż raz znalazł się na jej gościnnej i pachnącej mirtem ziemi. W końcu ten porzucony dokładnie na środku Morza Śródziemnego niewielki skrawek lądu to skarbnica legend. Ta najważniejsza – o tym, że wyspa może być mityczną Atlantydą. Trudno się zatem dziwić, że Sardynia to po prostu inny świat: kolebka niezwykłych opowieści, wierzeń, obrzędów i tradycji, które przekazywane są od wieków z pokolenia na pokolenie. By poznać prawdziwą duszę wyspy nie trzeba wiele, wystarczy tylko chcieć otworzyć się na jej głos.

 

Filozofia życia

O szczęśliwym, długim życiu Sardyńczycy opowiadają przyjezdnemu bardzo chętnie. Tak jak i baśniowe historie, również i ta tajemnica przekazywana jest codziennie z ust do ust każdemu, kto zatrzyma się na chwilę, by jej posłuchać. Będąc na wyspie po raz pierwszy, nie trzeba się wysilać, by wyobrazić sobie tutejsze życie wieki temu. W wielu przypadkach wyglądało ono praktycznie tak jak dzisiaj, pomijając najbardziej oczywiste zdobycze techniki.

Spotkania z sąsiadami na placyku przed domem, rozmowy z przyjaciółmi przy posiłku, codzienne bycie z rodziną i wielopokoleniowe biesiady, to społeczny aspekt szczęśliwego życia Sardyńczyków. Nie ma w nim miejsca na zatroskanie samotnością, na poczucie wyizolowania, na wrażenie, że jest się zapomnianym i niepotrzebnym. Czy istnieje większa siła napędowa do tego, by codziennie wstać rano i czuć się gotowym na spotkanie z tym wszystkim, co przyniesie kolejny nowy dzień? Sardyńczycy wiedzą, że nie. Długowieczność w takim towarzystwie jest łatwiejsza do zniesienia.

Długowieczność Sardyńczyków. Poznaj ich sekret. La longevità

 

Pokora

Życie na wyspie uczy też niewątpliwie pokory. I utwierdza w przekonaniu, że to przyroda jest wobec człowieka siłą nadrzędną. Nie ma po co z nią walczyć, albo próbować ją okiełznać, bo to potyczka z góry przegrana. Z naturą warto za to współżyć, słuchać jej nauki i głosu. W niektórych częściach Sardynii, nie raz usłyszymy od rdzennych mieszkańców niezwykłe historie o cichej niczym szept muzyce, która wydobywa się z wypełniających sardyński krajobraz kamieni. Bo kamienie są na wyspie niezmiennym elementem pejzażu i odwiecznym, tylko pozornie niemym, towarzyszem człowieka.

Długowieczność Sardyńczyków. Poznaj ich sekret. La longevità

 

Kuchnia

Przyroda to również główna karmicielka Sardyńczyków: lokalna, charakterystyczna kuchnia podtrzymujnieprzerwanie wiekową pastersko-rolniczą tradycję. Miejscowe uprawy (warzywa i owoce najczęściej z przydomowych ogródków), rośliny strączkowe, zboża, a także wyroby z koziego i owczego mleka. Oliwa i sardyńskie czerwone wino, przy równoczesnym ograniczonym spożyciu mięsa, to w opinii mieszkańców wyspy pierwszy duży krok ku długowieczności.

Długowieczność Sardyńczyków. Poznaj ich sekret. La longevità

Długowieczność Sardyńczyków. Poznaj ich sekret. La longevità

 

Odrzucenie koncepcji pośpiechu

Sardynia to w końcu wyspa w wielu punktach nadal dzika, nieskażona pędem postępu, zapatrzona w rytm przeszłości. Naturalna powolność i autentyczność wyznaczają tu zaskakująco odmienny rytm dnia, którego dobrodziejstwo odczuwa się już nawet podczas bardzo krótkiego pobytu. Codzienność cechują tu, wydawać by się mogło przeciwstawne: ruch i brak pośpiechu. Konsekwentny ruch, jak podkreślają Sardyńczycy, jest gwarantem sprawności również w późniejszym wieku, a odrzucenie koncepcji pośpiechu eliminuje stres i wiele powiązanych z nim chorób.

Dodajmy do tego wszystkiego sporą, praktycznie całoroczną, dawkę słońca i właściwie nie ma się co dziwić, że to właśnie na Sardynii ukryty jest sekret długowieczności i szczęśliwego życia. Pozostaje tylko wybrać, czy skorzystać z jego wersji w eleganckim flakoniku, czy posłuchać opowieści Sardyńczyków i wcielić we własne życie przekazywane przez stulecia tajemnice.

Długowieczość Sardyńczyków to temat szalenie ciekawy, możemy o nim przeczytać także w artykule Sardynia to raj. Oto 12 powodów dlaczego.

 

Podobał Ci się artykuł? Daj nam znać o tym w komentarzu.

autor: Kamila Kowalska

articolo in italiano: La longevità esiste? In Sardegna conoscerai il suo segreto.

Zdjęcia: Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *