Murale w Carbonii. Dzielnice Serbariu i Is Gannaus

Zanim opowiem i pokażę ci murale w Carbonii, w południowo-zachodniej części Sardynii, w rejonie Sulcis, zacznijmy od tego, czym on w ogóle jest. Mural to słowo pochodzące z języka hiszpańskiego i oznacza obraz namalowany na otynkowanych ścianach lub sufitach. Nazwa ta oznacza również rodzaj malarstwa, który zdobyło popularność dzięki ruchowi (związkowi) artystów meksykańskich „muralismo”.

Technika ta polegała na pokrywaniu mokrego jeszcze tynku pigmentem mineralnym, co ułatwiało wchłanianie koloru w wapno i dłuższą jego trwałość. Dość szybko jednak technikę doopracował i zmodyfikował Alfaro Siqueiros, który zaczął eksperymentować z malowaniem na sucho używając farb i narzędzi przemysłowych. Jest to łatwiejsza metoda w pokrywaniu dużych powierzchni i szybciej schnie.

Każdy mural musi mieć jakiś cel i przesłanie. Mural ma mieć swoją historię i swoje „dlaczego”. Czasem trzeba przyglądać się detalom, które mogą zmienić znaczenie całego obrazu i czytać między wierszami.

Na Sardynii jest bardzo dużo murali zaczynając od tych w Orgosolo, San Sperate, Tinnura, Foni, San Gavino Monreale i w Carbonii. I w Carbonii zatrzymamy się chwilę dłużej.

 

Murale w Carbonii

 

Dzielnica Serbariu

W Carbonii murale możemy znaleźć w najstarszej dzielnicymiasta, Serbariu, która dała początek temu miastu w latach trzydziestych XX wieku. Autorką jest Debora Deiana, urodzona w Carbonii, ale mieszkająca na stałe w Rzymie. Od kilku lat, poświęca latem dwa tygodnie na realizację kolejnego murala w swojej dzielnicy.

Murale, które maluje Debora, są związane z tym miejscem,z jego historią, z ludźmi tu mieszkającymi, wspomnieniami z dzieciństwa.

W sierpniu 2017 roku powstał jeden z największych murali jej autorstwa, “Le guardiane dell’antico cimitero“. 95 metrów kwadratowych, trzy piętra rusztowania, 14 dni malowania pod słońcem Sardynii w temperaturze 37-39 stopni Celsjusza, bez jakiejkolwiek zapłaty.

Tylko dla radości swoich mieszkańców, którzy mogą usiąść na placu, na ławce i podziwiać jej dzieło.  W przyszłym roku będzie kolejny projekt i kolejny mural, w którym będą brać udział także inni artyści z miasta.

Dzielnica Is Gannaus

Is Gannaus jest dzielnica w południowo zachodniej części Carbonii, jej nazwa pochodzi od nazwiska bogatej rodziny Gannau, która zajmowała się rolnictwem i pasterstwem, do której należały wszystkie okoliczne tereny.

To właśnie tutaj, w barze na wjeździe dzielnicy, spotykała się grupa kolegów i artystów Daniele Pau, Nicola Gabbrielli, Giacomo Steri. Za sprawa jednego z nich, Matteo Caria, powstał pomysł zmiany wizerunku nudnej, willowej dzielnicy na miasteczko murali. Idea spodobała się również mieszkańcom i własne dzięki nim powstały pierwsze murale. Opowiadają o ich historii, pokazują codzienność Sardyńczyków, tradycje, ale również poruszają tematykę aktualną, zamykane fabryki, młodych ludzi wyjeżdzających za pracą, przemoc nad kobietami.

Niektóre z nich są skończone, niektóre nie. Być może na jednym z nich nigdy nie zostanie postawiona kropka nad „i”.

Będą powstawać nowe murale, bo coraz więcej młodych ludzi jest zafascynowanych muralismem, ale czy w Is Gannaus nie zabraknie ścian?

Zdjęcia zdjęciami, ale najlepiej podziwiać je na żywo. A jeśli zastanawiasz się, co to jest Sulcis, co warto zobaczyć jeszcze w Carbonii i okolicy, zerknij do artykułu Sulcis – Sardynia jakiej nie znacie. Trzy dni w krainie flamingów.

 

Szukasz noclegu?

 

Carbonia to miasto górników, ale pięknie się rozwinęło i nabrało kolorów. Nasz zespół bardzo poleca Lù Hotel, duży i szalenie wygodny z basenem i świetnym zapleczem spa i genialną restauracją. Jeśli wolisz inne miejsca, kliknij tu: noclegi Carbonia.

 

Zdjęcia i opracowanie: Dagmara Górska

Jeśli spodobał Ci się artykuł, podziel się nim z przyjaciółmi lub zostaw nam komentarz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *